Prečo páve ražný chlieb náš každodenný

Stravovanie podľa metabolic balance® odporúča jesť výlučne celozrnný ražný chlieb! Tí čo sa podľa metabolic balance stravujete, ste si pozitíva celozrnného ražného chleba vyskúšali v praxi na vlasnej koži. Avšak trošku teórie prispeje ku Vašej kompetencii.

 

Náš metabolizmus potrebuje u celozrnného ražného chleba veľa času kým zo škrobu (polysacharidu v ňom obsiahnutom) získa hroznový cukor/ glukózu, na základe čoho sa hladina hormónu inzulínu zvyšuje len veľmi pomaly. Teda práve naopak ako je tomu u „rýchlych sacharidov“, ktoré spôsobujú výrazné výkyvy hladiny inzulínu čo následne spôsobuje rýchly hlad = krátku dobu sýtosti. Taktiež je stimulovaný metabolizmus sacharidov a metabolizmus tukov je blokovaný. 

Celozrnný ražný chlieb nasýti oveľa lepšie ako iné chleby a zároveň obsahuje viac balastných látok

 

VHODNÉ SÚ:

Celozrnný ražný chlieb - obsahuje ražnú múku, ražný šrot a šupky

Celozrnný ražný chlieb s podielom ražného šrotu - skladá sa prevažne z hrubo namletého ražného šrotu

Celozrnný ražný - Knäckebrot

 

NEVHODNÉ SÚ:

Miešaný ražný chlieb (napr. Ražno-pšeničný chlieb)

Celozrnný chlieb

Puppernickel - vo väčšine je pridaná melasa alebo iný sirup, ktorý mu dáva typickú tmavú farbu a sladkú chuť. Aj tie ktoré sú bez pridaného cukru a obsahujú ražnú múku vhodné nie sú, pretože prostredníctvom procesu pečenia sa tu tvoria vlastné cukry....

 

Čo je kvások?

Kvások je kvasiace cesto, ktorý pôsobí ako prírodný kypriaci prostriedok. 

Pečenie s kváskom vyžaduje zručnosti, skúsenosti a čas, čo viedlo k tomu, že sa dnes už takmer nepoužíva. Kvások je často len doplnkovou ingredienciou ku kvasnicovým chlebom.

 

Prečo kvások a nie kvasnice?

1. Za pomoci kvásku a jeho dlhého procesu kvasenia, je zrno lepšie „otvorené“ a kyselina fytinová môže byť odbúraná....je taktiež upodozrievaná, že viaže na seba minerály, ktoré potom nie sú prístupné pre organizmus ....Skrátka, chlieb je lepšie stráviteľný a zdravší

2. Raž potrebuje dlhú dobu aby bol „pripravený“ na pečenie a dlhá doba kvasenia kvásku mu to umožňuje

3. Predlžuje sa ním doba čerstvosti a rastie protiplesňová ochrana

4. Tvoria sa chuťové a aromatické látky. 

 

Kurzy

Vyberte si z našej ponuky