Cvičenie Pilates patrí ku komplexným a najúčinnejším druhom cvičebných systémov ktoré sa za posledne desaťročia vyvinuli. Rozvíja svalovú silu, koordináciu, flexibilitu, pohyblivosť kĺbov a chrbtice bez ich zbytočného jednostranného preťažovania. Spevňuje celý pohybový aparát a pomáha mu v prípade jeho nerovnováhy vrátiť ho späť do jeho prirodzenej, zdravej pozície.
Cvičebný systém Pilates sa zameriava predovšetkým na spevňovanie strednej časti tela. Hlavne na partie brucha, chrbta, panvového dna a predovšetkým hlbokých svalov týchto partii. Tie spoločne tvoria takzvaný „powerhouse“ ktorý je zodpovedný za stabilitu našej chrbtice. Trénované sú samozrejme aj ostatné partie tela ako zadok stehná a ramená. Týmto cvičením sa vytvára fenomén stlačenej „tuby zubnej pasty“. Svaly nerastú do šírky ale predlžujú sa a spevňujú. Vytvára sa pevné ploché brucho úzky driek a pevný zadok. Postava sa tým vizuálne predĺži.
Zdravotné účinky sú nezanedbateľné . Zvyšuje sa pevnosť a odolnosť celej chrbtice. Zároveň sa zvyšuje aj odolnosť psychická. Bolesť chrbta spôsobená sedavým zamestnaním mizne a celková kvalita života rastie...(:
Ako to funguje ?
V pilates sa pracuje so šiestimi základnými princípmi:
Centrum - každý pohyb vychádza zo stredu tela “powerhous“
Koncentrácia – každý pohyb sa robí vedome nie automaticky
Kontrola – kontrolované zapojenie všetkých svalov v danom pohybe
Precíznosť – správne a presné prevedenie každého pohybu
Dych – pravidelné bráničné dýchanie je súčasťou každého pohybu
Plynulosť – plynule prevedenie cvikov
Účinky Pilatesu
Posilnenie a vytvarovanie svalov, hlavne brucha, chrbta, stehien, rúk bez veľkého nárastu objemu svalu.
Športu som sa začal venovať aktívne už na ZŠ, zameranej na ľahkú atletiku. Ďalej som pokračoval bojovými športmi a fitnes. Po viacerých zraneniach som sa začal viac zameriavať na cvičenia rehabilitačné a jogu. Tieto som začal uplatňovať aj v mojej praxi terapeuta. Keďže Pilates skĺbil tieto zložky vynikajúcim spôsobom do jedného celku, zahrnul som cvičenia PILATES do mojich aktivít.