Fázy programu Metabolic Balance®

Aby ste boli úspešní ako státisíce ľudí pred vami, je dôležité, aby ste – predovšetkým na začiatku – dodržovali základné pravidlá programu úpravy metabolizmu. Výsledok sa dostaví o to rýchlejšie, o čo precíznejšie a dôslednejšie sa držíte daných fáz, na ktorých je metóda založená. Dávku vlastnej zodpovednosti by mohol prevziať každý sám na seba.

Ako prvý prebieha rozsiahly pohovor s poradcom výživy, lekárom či pracovníkom Metabolic Balance® programu. V rámci tejto anamnézy prebiehajú merania obvodov tela, váženie hmotnosti (určenie zloženia tela, ako podiel svaloviny, tukov a viscerálnych tukov...), zaznamenanie diagnostikovaných, pocitových tažkostí a ochorení, a taktiež je potrebné poznamenať alergie a intolerancie – neznášanlivosť tých ktorých potravín a vaše stravovacie návyky. Nasleduje odber krvi (u lekára), ktorý bude následne analyzovaný na potrebné parametre, na ktorého základe vám bude zostavený individuálny jedálniček, ktorého súčasťou je konkrétny zoznam potravín doplnený podrobnými inštrukciami k stravovaniu. Ako náhle je plán zostavený, „môžte sa vydať na cestu“.

1. fáza: Prípravná fáza

Trvá dva dni a slúži k “očisteniu tela”. V rámci tejto fázy sa podľa niekoľkých ľubovoľne voliteľných návrhov zredukuje prísun potravín a tým sa pripraví telo a tráviaci trakt na nasledujúcu zmenu.  K prečisteniu zažívacieho traktu je potrebné okrem dodržania Prípravnej fázy súčasne podporiť vyprázdnenie čriev. Je to dôležité, aby sa zabránilo pocitom hladu, ktoré sa inak môžu v prvých dňoch Prísnej fázy objaviť. Poradca odporučí vhodné metódy, ako tejto očiste napomôcť.

2. fáza: Prísna - úpravná fáza

Trvá minimálne dva týždne, prípadne tak dlho, dokiaľ klient nedosiahne daný cieľ. V tejto Prísnej fáze platia aj “prísne" pravidlá. Medzi ktoré patrí:

  • jete 3x denne, nejete viac a nejete menej a ani nič iné než je uvedené vo vašom pláne
  • každé jedlo začínate kúskom bielkoviny
  • medzi jedlami platí päť hodinová prestávka
  • vypite denne minimálne pre vás určené množstvo vody

.....a iné

K raňajkám, obedu i večeri je vždy možné si vybrať z 3 rôznych návrhov, ktoré sa skladajú z porcie sacharidov s dlhým reťazcom a porcie bielkovín. Udané je aj ich presné množstvo, ktoré má príslušný klient dovolené. Navyše každý klient obdrží ešte osobný zoznam potravín, ktoré boli pre neho vybrané na základe laboratórnych výsledkov. Z toho to zoznamu si klient môže sám podľa chuti do návrhu dosadzovať jednotlivé potraviny. Každý má možnosť si pripravovať veľmi chutné a vyvážené jedlá, ktoré je možné bez problémov i vziať si so sebou do zamestnania.V rámci jedného jedla je povolené vždy len jeden druh bielkoviny, sacharidy s dlhým reťazcom (zelenina) sa môžu ľubovoľne kombinovať. Žiadna bielkovina sa nesmie behom jedného dňa opakovať. V takzvanom dodatkovom zozname je uvedené množstvo vody, počet plátkov žitného chleba a množstvo ovocia, ktoré sú zadané individuálne pre každého klienta na deň.Jednotlivé jedlá sa začínajú porciou zvolenej bielkoviny (veľmi dôležité pravidlo, ktoré by malo “prejsť do krvi”) a zakončí sa porciou ovocia. Jedlá by nemali trvať dlhšie než 60 minút. Behom tejto doby je povolená i káva (bez cukru, mlieka a umelých sladidiel), alebo čaj (čierny, zelený, biely alebo rooibos, bez cukru, sladidiel a aromatických prísad). Denná dávka by nemala prekročiť 3 šálky kávy a 3 šálky čaju.Alkohol, džúsy, limonády, ovocné alebo bylinkové čaje nie sú po dobu Prísnej fázy povolené.Prvých štrnásť dní Prísnej fázy musí zostať „prísnymi”: behom tejto doby neexistujú žiadne výnimky. Jedia sa len povolené potraviny a len v takom množstve, ktoré je v pláne uvedené. Jedlo sa pripravuje bez tuku – je možné variť, dusiť, piecť, grilovať, opekať v teflonovej panvici.Po 14 dňoch sa musí telu začať dodávať vysokohodnotné, za studena lisované oleje, (3 lyžice za deň). Tie sa samozrejme nesmú ohrievať, aby nestratili na kvalite. Pravidlá zostávajú nezmenené tak dlho, kým klient nedosiahne približne svoj cieľ a neprejde do tretej, takzvanej odľahčenej fázy.Voda je veľmi dôležitá pre prečistenie organizmu: počas prísnej fázy dochádza k silnej detoxikácií; za dlhé roky nazhromaždené „nečistoty” sa môžu z tela „odplavovať” lymfatickou sústavou iba pomocou vody. Všetky ostatné nápoje sú „nasýtené“, podliehajú látkovej výmene a musia byť “spracované”.

3. fáza: Odľahčená - úpravná fáza

Do zoznamu pribúdajú nové potraviny, pravidlá zostávajú naďalej rovnaké.Postupne a vlastným tempom “prechádza” klient k normalite. V dobe Prísnej fázy sa klient naučí “načúvať” svojmu telu a spozná celkom rýchle, kedy ešte pre niektorú potravinu nenastal správny čas. Túto schopnosť môže teraz uplatniť i v Prechodnej a hlavne neskôr v Udržiavacej fáze. Klient “testuje” nové potraviny a postupne pomaly priberá do svojho jedálničku uhľohydráty vo forme zemiakov, celozrnných cestovín a ryžu.Každý jedinec reaguje na „nové“ potraviny inak, taktiež tempo prechodu je individuálne. Skúsenosť nám ukazuje, že mnoho klientov, ktorí opäť vyskúšajú svoje obľúbené „zlo zvykové“ potraviny, väčšina ich nepovažuje za tak „neodolateľné“. Týmto spôsobom prechádza každý svojím vlastným tempom veľmi plynule a „nenápadne“ do 4. fázy.

4. fáza: Udržiavacia fáza

Táto fáza by mala byť prakticky trvalá. Základné pravidlá, ktorých dodržiavanie je predpokladom pre dlhodobé udržanie dosiahnutej hmotnosti bez takzvaného jo-jo efektu, už prešla do krvi. V zásade sú dovolené všetky potraviny, klient sa ale po dobu dodržiavania Prísnej fázy dozvedel, ktoré z nich by mali zostať len výnimkou, ktoré sú pre neho vhodné a robia mu dobre, a ktoré by bolo najlepšie s konečnou platnosťou z jedálnička vyškrtnúť. Každý sám pre seba rozhodne, ako často smie „zhrešiť“ bez toho, aby sa to odrazilo na váhe, alebo na zdravotných problémoch.
Napriek tomu sa obporúča jeden až dva-krát za rok zopakovať Prísnu fázu aspoň počas  14tich dní. Vďaka tomu dôjde k opätovnej stabilizácií látkovej výmeny, ktorá sa možno častejším „zhrešením“ opäť dostala z rovnováhy. Toto odporučenie platí taktiež pre alergikov, u ktorých taká 14 dňová kúra značne znižuje každoročné problémy.

Kurzy

Vyberte si z našej ponuky