Blogy

Huby ako zdroj bielkovín alebo zelenina?

Okrem známych nosičov bielkovín ktorými sú ryby, mäso, hydina, vajcia a mliečne výrobky, patria aj vegetariánske zdroje bielkovín ako sójové výrobky, strukoviny, klíčky, orechy, semená aj huby. V plánoch metabolic balance sa huby vyskytujú v zozname zeleniny ale nachádzame ich aj v zozname bielkovín. Huby však ešte rozdeľujeme  medzi zdrojom bielkoviny a zeleniny. Ku skupine bielkovín patria hliva ustricová a shiitake.

Je naozaj také ťažké to pochopiť? Cukor je cukor!

Ľudský organizmus, tak ako ostatné životné formy, má za cieľ prežitie druhu. Za týmto cieľom vznikal počas evolúcie celý rad regulačných mechanizmov. Jedným z nich je schopnosť ukladať rezervy energie vo forme tuku. Tuky sú pre život a správne fungovanie organizmu nevyhnutné, o prežití nehovoriac. Tuk na rozdiel od ostatných základných živín má multi- funkciu. Tuk ako zásoba energie na časy núdze, kedy je príroda so svojou ponukou skúpa je len jedna strana mince.

Srdce je motorom života

 Nevhodný životný štýl, stravu nevynímajúc, môže viesť k tomu, že srdiečko starne oveľa rýchlejšie ako jeho "majiteľ". Ak je raz srdce oslabené, nie je schopné udržať si požadovanú úroveň výkonu. Z tohto dôvodu, by mal každý človek venovať svojmu srdcu osobitnú pozornosť. Ale žiaľ, opak sa zdá byť pravdou, pretože dnes, viac ľudí zomiera na následky kardiovaskulárnych ochorení ako na následky rakoviny či dopravné nehody. 

Mladé dievčatá dosahujú pohlavnú zrelosť skôr ako tomu bolo v minulosti.

Mladé dievčatá sa dostávajú skôr a skôr do puberty. Ešte nedávno sa za vinníkov označovala len vysoko kalorická strava a chronický nedostatok pohybu. Avšak dnes odhaľujeme ďalších vinníkov: všade prítomnosť hormonálne účinných chemikálií je na „pretrase“. Fakt, že mladé dievčatá dosahujú skôr pohlavnú zrelosť, nie je možné viac ignorovať.

 

Faktory brániace v chudnutí, o ktorých by ste mali vedieť

Počet obéznych ľudí po celom svete neustále rastie. Mnohí trpia, sú zúfalí, pretože aj napriek silnej vôle, diétnym opatreniam, motivácii a vytrvalosti sa žiadaný efekt nedostavuje. Podaktorí zainteresovaní možno teraz nájdu odpoveď na otázku "prečo?".

Nemalú rolu môžu zohrávať niektoré faktory, ktoré majú závažný vplyv na metabolizmus a pokiaľ nie sú brané do úvahy, môže byť chudnutie utrpením.

 

Stránky